• Opening Hours

  AÇILIŞ KAPANIŞ SAATLERİX

  PAZARTESİ20:00 - 21:30

  SALIDers Yok

  ÇARŞAMBA20:00 - 21:30

  PERŞEMBEDers Yok

  CUMA20:00 - 21:30

  CUMARTESİ11:00 - 14:00

  PAZAR11:00 - 14:00

 • 532 554 1654
 • Contact

  Let's Keep In Touch!X

  ADDRESSAtatürk Florya Ormanı, 34153 Basınköy/Florya Bakırköy/İSTANBUL

  LEAVE A COMMENT

  Sending your message. Please wait...

  Thanks for sending your message! We'll get back to you shortly.

  There was a problem sending your message. Please try again.

  Please complete all the fields in the form before sending.

EBMAS WİNG TZUN ( WİNG CHUN)

GM Emin Boztepe'nin Wing Chun'un en temel fikirlerine göre yorumladığı bilimsel yaklaşım EBMAS Wing Tzun'dur

GM Emin Boztepe’nin Wing Chun’un en temel fikirlerine göre yorumladığı bilimsel yaklaşım EBMAS Wing Tzun’dur

EBMAS, 2001 yılında Dai Sifu Emin Boztepe tarafından kuruldu. Organizasyonun ismi kurucusundan geldi: Emin Boztepe Martial Arts System… İçinde iki sistem EBMAS Wing Tzun ve Latosa Escrima öğretilir. EBMAS içinde yapılan Wing Chun‘a EBMAS Wing Tzun denir.

Dai Sifu Emin Boztepe‘nin ayrılmasıyla birlikte kendisinin daha önce yer aldığı Wing Tzun (Wing Chun) organizasyonunda da büyük bir bölünme yaşandı. Bir çok ülke ve öğrenci Dai Sifu Emin Boztepe’yi takip etti.  Dai Sifu Emin Boztepe’nin 2001 yılında attığı adımla dünyanın en büyük Wing Tzun (Wing Chun) organizasyonlarından birisi kuruldu. Bugün EBMAS 50 ülkede binlerce öğrenciye eğitim veriyor.

EMİN BOZTEPE’DEN EBMAS’IN KURULUŞU

Dai Sifu Emin Boztepe, EBMAS’ı neden ve nasıl kurduğunu şöyle anlatıyor:

EBMAS’ı kurmamın bir kaç nedeni var; birincisi öğrencilere yalansız ve dürüst bir eğitim sağlamaktı. Çünkü bugün genelde Wing Tzun, Wing Chun, Wing Tsun ve Ving Tsun dersi veren ve kendilerini usta olarak gösteren bir çok dolandırıcı ve sahtekar var. İnsanlara gerçek Wing Tzun’u göstermek istedim. İkincisi benim bulunduğum eski organizasyondaki eğitmenler, öğrencilerinin yıllarını çalıp,  maddi yönden zorluyordu. Kendimi daha  fazla kullandırmak istemedim. Yaşadıklarımdan öğrendiğimle, öğrencilerime asla yanlış ve gerçekçi olmayan bir şey öğretmem. EBMAS’da da buna izin vermem. EBMAS ile iyi ve düzgün bir organizasyon kurdum.  Bu zaman içinde çok iyi  WT öğrencileri, eğitmenleri ve teknikerleri yetiştirdim.

Dai Sifu Emin Boztepe’nin de belirttiği gibi EBMAS’da antrenmanlar gerçekçilik üzerine anlatılır. Attığınız yumruğun, yaptığınız tekniğin size bağlı olduğu, çalışmanızı ve disiplininizi asla bozmamanız gerekir. Mücadelenin asla hafife alınmaması gerektiğin söyleyen Dai Sifu Emin Boztepe, gerçekçi bir mücadelenin farklılıklarını sürekli vurgular. EBMAS eğitmenleri de öğretici ve kurucu felsefeden yola çıkarak bunu takip ederler.

Fizik Kurallarına göre teknikler

GM Emin Boztepe, EBMAS Wing Tzun seminerinde antrenman yaptırırken

GM Emin Boztepe, EBMAS Wing Tzun seminerinde antrenman yaptırırken

Dai Sifu Emin Boztepe, sistemi efsunlu, gizli, anlaşılmaz, açıklanamaz..vb bir çok sözün arasından çıkarıp açık ve net bir açıklama getirmiştir.  Wing Tzun (Wing Chun) formlarının neden yapıldığı, neden IRAS ve adım egzersizlerine ağırlık verildiği, el ve ayak duruşlarının neden öyle olduğunu insan anatomisi ve fizik kuralları ile açıklar. Dai Sifu Emin Boztepe, EBMAS Wing Tzun (Wing Chun)’da yer çekimi, yerden güç alma, sürtünme gücü ve mukavemet gibi konuları fizik kurallarıyla tek tek açıklayarak sistemin daha anlaşılır hale gelmesini sağladı.

EBMAS Wing Tzun (Wing Chun)’da yer mücadelesi

Sistemin kurallarını iyi belirleyen Dai Sifu Emin Boztepe, daha önce yapılmayan bir şeyi yaptı. Wing Tzun (Wing Chun) teknikleriyle yerde de mücadele edilebileceğini gösterdi. Çünkü sistemin kurallarını ve yaklaşımını belirledikten sonra geriye kalan şey onları uygulamaktı. Dai Sifu Emin Boztepe, ayakta kullanılan tekniklerin nedenselliklerinden yola çıkarak tekniklerin hepsini yerde uygulanabilecek hale getirdi. Dai Sifu Emin Boztepe’nin bu yaklaşımının ardından EBMAS Wing Tzun (Wing Chun) öğrencileri yerde de mücadele edebilme kabiliyeti kazandı. Dai Sifu Emin Boztepe’nin yaklaşımı daha sonra yayılarak farklı organizasyonlardaki eğitmenler tarafından da benimsendi.

Türkiye’ye Wing Tzun (Wing Chun)’un gelmesi

Türkiye’de ilk Wing Tzun (Wing Chun) eğitimi 1980’li yıllarda Dai Sifu Emin Boztepe’nin düzenlediği geniş katılımlı seminerlerle başlamıştır. Dai Sifu Emin Boztepe’nin belirli aralıklarla gelerek yetiştiriği öğrenciler zamanla ilerlemiştir.

Yazan: Sifu Abdullah Demir

Copyright © 2010 - Tüm hakları saklıdır - EBMAS Bakırköy Bahçelievler Wing Tzun (Wing Tsun - Wing Chun) Okulu
İletişim: +90 532 554 1654