• Opening Hours

  AÇILIŞ KAPANIŞ SAATLERİX

  PAZARTESİ20:00 - 21:30

  SALIDers Yok

  ÇARŞAMBA20:00 - 21:30

  PERŞEMBEDers Yok

  CUMA20:00 - 21:30

  CUMARTESİ11:00 - 14:00

  PAZAR11:00 - 14:00

 • 532 554 1654
 • Contact

  Let's Keep In Touch!X

  ADDRESSAtatürk Florya Ormanı, 34153 Basınköy/Florya Bakırköy/İSTANBUL

  LEAVE A COMMENT

  Sending your message. Please wait...

  Thanks for sending your message! We'll get back to you shortly.

  There was a problem sending your message. Please try again.

  Please complete all the fields in the form before sending.

Wing Chun Teknikleri

EBMAS, öğrencilerine Wing Chun Teknikleri ve temellerini sistemini kuran/kuranların kullandığı bilimsel gözü vermeye çalışır. EBMAS gözüyle Wing Chun teknikleri içinde kesinlikle hiç bir gizli ve özel hareket yoktur. Bunun aksini iddia edenler ya bilmemekte ya da bu sistem üzerinden – dürüst kabul edilemez – ticari kaygı gütmektedirler.

Wing Chun Teknikleri Kalıplaşmış Öğretilmez

Wing Chun teknikleri belirli kurallar üzerine inşaa edilmiştir. Wing Chun Teknikler kesinlikle insan anatomisine uyumludur. Wing Chun teknikler mesafelerle, temel Wing Chun prensipleriyle ve 5 boyut ile yorumlanır. Uygulanırken merkez çizgi – bazı istisnasi ve acil durumlar dışında – kavramı ile uygulanır. Wing Chun teknikleri öğrenilirken kalıplaşmış şekillerde öğretilmez. EBMAS içinde öğrenci Wing Chun formülasyonunu öğretdikten sonra teknikler arasında rahatlıkla bağlamlar kurabilir.

Wing Chun prensiblerini “Wing Chun Nedir?” kısmının sonunda yazmıştık. Okumak isteyenler buraya bakabilir.

WING CHUN TEKNİKLERİNDE MESAFELER

Mesafelerle ilgili videomuzu izleyebilirsiniz… Ya da aşağıdaki kısmı okuyabilirsiniz…

[smartslider2 slider=”24″]

 1. Tekme
 2. Yumruk
 3. Diz – Dirsek
 4. Tutma / Atma
 5. Yer Dövüşü

Her teknik kendi mesafesinde kullanılmak içindir. Tekme mesafesinde diz – dirsek ya da Diz – Dirsek mesafesinde tekme atmak sıkıntı verebilir. Teknik kendi mesafesinde daha etkilidir.

MERKEZ ÇİZGİ NEDİR? NASIL BULUNUR? NE İŞE YARAR?

Nereyi korumak istiyoruz? İlk bu soruyla başlayabiliriz. Korumak istediğimiz alan başımızla bacaklarımız arasında kalan alandır. Bu alanı hayati bölge diye tanımlayabiliriz. Daha sonra bacak arasıyla başın içinde kaldığı bir daire çiziyoruz. Bu daireyi yukarıdan aşağıya iki eşit parçaya bölelim. Böylelikle dairemiz sol ve sağ diye ayrıldı.

Şimdi daireyi enine ortadan ikiye bölerek dairenin orta noktasını bulalım. Dört eşit parçanın ortak noktası

Vücudu sol ve sağ diye ikiye bölen çizgi daireyi de ortalıyor. Daha sonra bu daireyi enine bölüyoruz.
Burada bizim genişliğimiz ve yüksekliğimiz en ve boy ile ilgili ilk bilgilerdir. Ancak bu en ve boy aynı zamanda savunmaya çalıştığımız vücudumuza gelen saldırıları tanımlama için de kullandığımız iki boyutlu düzlemi de tanımlar. Farklı stillerde iki boyutlu düzleme göre düşünerek bloklarla atakları engelleme üzerine yaklaşımlar mevcuttur. Ancak Wing Chun iki boyutlu tanımlamaya derinliği de ekleyerek teknikleri üç boyut üzerinde kullanır. Wing Chun teknikleri 5 boyutlu bir bakış açısıyla düzenlenir.

WİNG CHUN TEKNİKLERİNDE DERİNLİK

Wing Chun teknikleri çalışan öğrenciler görülüyor

Wing Chun tekniklerini çalışan öğrencilerimiz

Tabii buradaki en boy ve derinliği birbirine bağlayan 4. boyut zamanı unutmamak gerek. Zamanlama Wing Chun dahil tüm savaş sanatları için çok önemlidir. Yapılan saldırıya en uygun zamanda cevap vermek için zamanlama çok öne çıkıyor. Fakat iki boyutlu düzlem üzerinde düşündüğünüzde – yani blok yapıp sonra atak yaptığımız zaman- zamanlamanın önemi iki katı daha artıyor. Erken blok yaparsanız atağı karşılayamazsınız. Geç blok yaparsanız yine karşılayamazsınız. Derinliği kullanarak ileri hareket ettiğinizde hem saldırıdan kaçınmayı hem de saldırıya saldırı ile karşılık verme fırsatını bulursunuz. Wing Chun tekniklerinin altında derinlik boyutu kullanımı vardır.

WİNG CHUN TEKNİKLERİ VE OLASILIK

Wing Chun teknikleri çalışan öğrencilerimiz

Wing Chun teknikleri çalışan öğrenciler

Wing Chun teknikleri birbirlerine bağlanırken her zaman bir sonraki hamleyi gözeterek hareket eder. Her zaman bir tekme, her zaman yukarıdan bir atak ve her zaman sert bir takedown beklentisi vardır. Teknikler arasında geçiş yaparken her zaman olasılıklar gözetilerek hareket edilir. Mümkün olduğunca çok az açık vererek teknikler sıralanır.

WING CHUN’DA EL VE AYAK TEKNİKLERİ ORANI

Genel kanının tersine Wing Chun’da çok fazla ayak ve tekme tekniği vardır.  EBMAS Wing Chun ilk seviyeden başlayan öğrencilerine Dan Chi Gerk çalıştırır. Burada öğrenciler farklı ayak Wing Chun tekniklerine adaptasyonu ilk seviyelerde başlar. Ayak ve bacak Wing Chun tekniklerinin kullanımı ve sayısı -ki yer mücadelesi de eklenirse – el tekniklerinden az diyemeyiz. Ayakla kullanılan Wing Chun  tekniklerin keskinliği ve gerçekliği su götürmez. Aynı zamanda el ve ayak tekniklerinin aynı anda koordineli kullanımı konusunda kullanıcıya inanılmaz kombinasyonlar sunmaktadır.

Copyright © 2010 - Tüm hakları saklıdır - EBMAS Bakırköy Bahçelievler Wing Tzun (Wing Tsun - Wing Chun) Okulu
İletişim: +90 532 554 1654