• Opening Hours

  AÇILIŞ KAPANIŞ SAATLERİX

  PAZARTESİ20:00 - 21:30

  SALIDers Yok

  ÇARŞAMBA20:00 - 21:30

  PERŞEMBEDers Yok

  CUMA20:00 - 21:30

  CUMARTESİ11:00 - 14:00

  PAZAR11:00 - 14:00

 • 532 554 1654
 • Contact

  Let's Keep In Touch!X

  ADDRESSAtatürk Florya Ormanı, 34153 Basınköy/Florya Bakırköy/İSTANBUL

  LEAVE A COMMENT

  Sending your message. Please wait...

  Thanks for sending your message! We'll get back to you shortly.

  There was a problem sending your message. Please try again.

  Please complete all the fields in the form before sending.

WING CHUN TARİHÇESİ

WING CHUN TARİHÇESİ: Wing Chun Kung Fu‘nun yaklaşık 300 yıl önce Çin’de din kökenli savaş sanatçıları tarafından geliştirildiği düşünülmektedir.

Wing Chun Kung Fu tarihi ile ilgili yazılı ve kesin dökümantasyonlar bulunmamaktadır. Bilgiler, şifahi ya da şifahi bilgilerin yazıya aktarılmasıyla derlenmiştir. Daha çok aile içinde sürdürülüp büyük usta Yip Man tarafından halka öğretilmiştir. Wing Chun Kung Fu‘yla ilgili bilinen tarihsel bir hikaye şeklinde kaynaklarda yer almaktadır.

5 USTA

Anlatımlara göre; Shaolin tapınağına Mançuryalılar tarafından yapılan saldırı sonrasında 5 savaş sanatçısı din adamı kurtulur. Ancak düşmanları onları bulup öldürmek istemektedir. Bir süre bir arada yaşayan bu 5 kişi kolay bulunmamak için ayrılma kararı alır. İçlerinden Ng Mui hem başrahibedir hem de 5 farklı stilde ustadır.

Ng Mui, Beyaz Turna tapınağına gider. Kendisinin yaşlanacağını ve kas gücünün eskisi gibi olamayacağını düşünür. Ayrıca birden fazla rakiple aynı anda mücadele etmek zorunda da kalabilir. Bu fikir onu Wing Chun ‘u geliştirmeye götürür.

Sistemi ilk öğrettiği kişi Yim Wing Chun, daha sonra sisteme adını vermiştir. Wing Chun, Çince’de “Sonsuz Bahar” ve “Bahar Şarkısı” anlamlarına geliyor.

YIP MAN’DAN WING CHUN TARİHÇESİ

Kuşaklar boyunca ustalardan öğrencilere sözlü biçimde aktarılan Wing Tzun tarihçesini büyük usta Yip Man yazılı hale getirmiştir. İşte büyük ustanın kaleminden Wing Chun‘un hikayesi:

Bayan Yim Wing Chun

Wing Tzun Kung Fu sisteminin kurucusu , Bayan Yim Wing Tzun , Çin’de (Kwangtung Eyaleti) Kanton yerlisiydi. Akıllı,atletik,namuslu,dürüst ve açık sözlü bir genç kızdı.Fukien’li bir tuz taciri olan Leung Bok Chau ile nişanlanmasından kısa bir zaman sonra annesini kaybetti.Babası Yim Yee,haksız bir şekilde bir cinayetle suçlanmıştı ve hapse girme riski yüzünden oradan kaçmak zorunda kalmışlardı. En sonunda Yunnan ve Szechaun eyaletleri arasındaki sınıra yakın bir dağ olan Tai Leung Dağı eteklerine yerleştiler. Orada taze lor satan bir dükkan işleterek hayatlarını kazandılar.

Shaolin Manastırı saldırı altında

Efsaneye göre Ng Mui, Honan Eyalieti Sung Dağı’nda bulunan Shaolin Manastırı’nda başrahibeydi. İmparator K’anghi Ching hükümdarlığı boyunca (1622-1722) bu manastırda öğretilen savaş sanatları çok popüler hale gelmiş ve manastır çok güçlenmişti. Bu durum, bir zamanlar Çin’i yönetmiş olan, kuzeyde bulunan Mançuryalıların oluşturduğu Manchu hükümetini korkuttu ve manastıra saldırmaları için asker göndermelerine sebep oldu.

Manastır yanıyor

Birkaç saldırı teşebüsü başarısızlıkla sonuçlanınca, hükümete yaranmak isteyen o bölgede yerel bir hükümet görevlisi olan Chan Man Wai adındaki adam bir plan önerdi. Bu plana göre, askerler dışarıdan saldırırken diğerlerine ihanet etmek için ikna edilen Ma Ning Ye isimli bir rahip ve arkadaşları manastırın içerisinde yangın çıkartarak manastırı ele geçireceklerdi. Planları başarıya ulaştı, manastır yandı, rahipler ve öğrencileri dört bir yana dağıldı.Ng Mui, Jee Shim, Bak Mei, Fung Do-Dak and Miu Hin kaçtılar ve her biri kendi yollarına gittiler.

Düello

Ng Mui, Mt.Tai Leung’da (Mt.Chaitlar olarak da bilinir ) Beyaz Turna Kuşu Tapınağına sığındı.Pazardan eve dönüş yolu üzerinde, sık sık taze lor aldığı Yim Yee ve kızı Wing Chun ile orada karşılaştı.On beş yaşında,saçları o günlerin adetlerine göre, evlilik yaşına geldiğini gösterecek şekilde toplanmış Wing Tzun’ un güzelliği, o yörenin kabadayısının dikkatini çekmişti.Kendisiyle evlenmesi için Wing Tzun’u zorlamaya başladı ve onun bitip tükenmeyen tehditleri hem Wing Chun hem de babası için bir üzüntü kaynağı olmaya başladı. Ng Mui bu durumu öğrendiğinde Wing Chun için üzüldü ve ona acıdı.Ona (Wing Tzun) dövüşme tekniklerini öğretmeye karar verdi, böylece kendi kendini koruyabilecekti. Wing Tzun, Ng Mui’yi dağlara doğru giderken takip etti ve Kung Fu öğrenmeye başladı.Teknikler üzerinde uzmanlaşana kadar gece gündüz çalıştı.

Daha sonra kabadayıya meydan okuyan Wing Chun, dövüş için onu düelloya davet etti ve yendi. Ng Mui, daha sonra ülke çapında seyahate çıktı, fakat gitmeden önce, Wing Chun’a, Kung Fu geleneklerini tam anlamıyla onurlandırmasını, Kung Fu’sunu evliliğinden sonra da geliştirmeye devam etmesini ve Manchu hükümetini devirip Ming Dynasty’yi yeniden kurmak için çabalayan insanlara yardım etmesini söyledi.

Chin Shin ve sırık teknikleri

Evlendikten sonra Wing Chun , Kung Fu’yu kocası Leung Bok Chau’ya öğretti. O da sırası gelince bu teknikleri Leung Lan Kwai’ye aktardı.O da daha sonra bu teknikleri Wong Wah Bo’ya aktardı.Wong Wah Bo, Çinlilerin Kızıl Afyon olarak bildikleri, üzerlerinde afyon desenleri olan bir opera topluluğunun üyesiydi.Wong Kızıl Afyon’da Leung Yee Tei ile birlikte çalıştı. Bu sırada , Siulam’dan kaçtıktan sonra , Kızıl Afyon’da aşçı olarak çalışarak kendini gizleyen Baş rahip Chi Shin ile karşılaştı. Chi Shin , Leung Yee Tei’ye uzun sırık tekniklerini öğretti. Wong Wah Bo , Leung Yee Tei’ye yakın biriydi, arkadaştılar ve Kung Fu ile ilgili öğrendiklerini paylaştılar. Birlikte hem paylaştılar hem de teknikleri geliştirdiler, ilerlettiler.Ve böylece uzun sırık teknikleri Wing Chun Kung Fu’yla birleştirildi. Leung Jan ustalığının en üst seviyesine ulaşarak Wing Tzun’un en derin sırlarını kavradı.Çeşitli Kung Fu ustaları ona meydan okumaya geldiler ama hepsi bozguna uğradı. Leung Jan çok ünlü oldu.

 

Daha sonra Kung Fu’sunu , beni ve Ng Siu Lo, Ng Chung So, Chan Yu Min ve Lui Yu Jai gibi benden daha yaşlı Kung Fu kardeşlerimi, onlarca yıl önce kendi öğrencisi olarak kabul eden Chan Wah Shan’a aktardı. Bundan dolayı Wing Tzun sisteminin orijininden itibaren ardarda direkt olarak bize aktarıldığı söylenebilir.

Ben Wing Tzun sisteminin bu hikayesini, eski ustalarımın saygıdeğer anısına yazıyorum. ޞu anda sahip olduğum meziyetleri bana aktardıkları için onlara sonsuza kadar minnettar kalacağım.İnsan bir suyu içerken içtiği o suyun kaynağını her zaman düşünmelidir. Bizim Kung Fu kardeşlerimizi birarada tutan paylaşma duygusu da işte bu duygudur. Ülkemizin ışığını yansıtmanın ve Kung Fu’yu tanıtmanın yolu bu değil midir?

 

Copyright © 2010 - Tüm hakları saklıdır - EBMAS Bakırköy Bahçelievler Wing Tzun (Wing Tsun - Wing Chun) Okulu
İletişim: +90 532 554 1654